EConsumer Bilgilendirme Kampanyası Mesajları

Tüm dünyanın tüketici koruma otoriteleri #Coronavirus ile ilgili tüketici dolandırıcılıklarını önlemek amacıyla bir kampanya başlatılmış, kampanya için Bakanlığımız tarafından da destek verilerek sırasıyla aşağıda belirtilen mesajlar tüketicilerimize ulaştırılmaktadır.

Uluslararası Tüketicinin Korunması ve Uygulama Ağı'nın girişimi olan Econsumer.gov tarafından #Coronavirus ile ilgili tüketici dolandırıcılıklarını önlemek amacıyla bir kampanya başlatılmıştır.
Genel Müdürlüğümüz tarafından kampanya ya destek verilerek sırasıyla aşağıda belirtilen mesajlar tüketicilerimize ulaştırılmaktadır.

ECONSUMER.GOV NEDIR ?
econsumer.gov, uluslararası dolandırıcılık bildiriminde bulunabileceğiniz ve hilekarlıkla mücadele etmek için atabileceğiniz diğer adımlar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir platformdur. Şikayetleriniz dünya genelindeki tüketicinin korunması kuruluşlarının eğilimleri tespit etmesine ve uluslararası dolandırıcılığın önlenmesinde birlikte çalışmalarına yardımcı olmaktadır.


1- Tüm dünyanın tüketici koruma otoriteleri #Coronavirus ile ilgili tüketici dolandırıcılıklarını önlemeye çalışıyor.
Bu dolandırıcılıkların önemli bir bölümü sınır ötesi özellikler taşıyor.
Sınır ötesi dolandırıcılıkları econsumer.gov adresine bildirerek tüketici koruma otoritelerine yardımcı olunuz.

2- #Coronavirus tehdidine karşı korunmak için internetten temizlik malzemesi ya da sağlık ürünü mü sipariş ettiniz? Yurt içindeki ya da yurt dışındaki bazı internet satıcıları, tüketicilerce sıklıkla tercih edilen bazı ürünleri stoklarında olmamalarına rağmen tanıtıp pazarlayabilirler.
Bu tür uygulamaları ve diğer internet dolandırıcılıklarını 
econsumer.gov adresine bildirin.

3- 
Yurt içinden ya da yurt dışından bir internet satıcısının COVID-19’u önleyen ya da tedavi eden bir aşı veya tıbbi ürün tanıtmakta olduğunu mu tespit ettiniz? Şu ana kadar COVID-19’u tedavi edebilecek spesifik bir ilaç bildirilmemiştir.
Bu tür reklam ve tanıtımlara aldanmayın.
Ayrıntılı bilgi için;
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü kaynaklarını inceleyebilir, bu tür sınır ötesi dolandırıcılıkları econsumer.gov adresine bildirebilirsiniz.

4- Yurt içinden ya da yurt dışından bir internet kullanıcısı #Coronavirus’ü tedavi eden ya da virüsün bulaşmasını önleyen ürünlerin Türkiye’de satışı için size ticari bir ortaklık teklifiyle mi geldi? Şu ana kadar virüsü tedavi eden ya da virüsün bulaşmasını önleyen bir ilaç ya da aşı geliştirilmedi. Sağlığınızı koruduğunuz gibi paranızı da koruyun. Uluslararası dolandırıcılıkları econsumer.gov adresine bildirin!

5- 
#Coronavirus ile ilgili olarak yurt içinde ya da yurt dışındaki bir hayır kurumuna nakdi bağış yapmadan önce mutlaka araştırma yapın! Dolandırıcılar, bazı hayır kurumlarının isimlerini çağrıştıracak isimler kullanabilirler. Uluslararası dolandırıcılıkları econsumer.gov adresine bildirebilirsiniz.

6-  
Yurt içindeki ya da yurt dışındaki dolandırıcılar, kendilerini #Coronavirus ile mücadele eden kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriymiş gibi tanıtarak sizinle iletişime geçebilirler. Lütfen, bilmediğiniz linklere tıklamayın, banka hesap bilgileriniz ya da şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Uluslararası dolandırıcılıkları econsumer.gov adresine bildirin.